2024.04.19. - Emma

Bérgyilkost fogadott az egyiptomi ingatlanmágnás?

Bérgyilkost fogadott az egyiptomi ingatlanmágnás?
Suzanne Tamim libanoni popcsillagot vérbe fagyva találták dubaji luxuslakásában. Az ügy nyomozása eljutott a vádemelés fázisába: volt szeretõjét, Egyiptom egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb üzletemberét letartóztatták és azzal gyanúsítják, hogy õ bérelte fel a nõ gyilkosát, akinek kétmillió dollárt ígért a mészárlás végrehajtásáért.

Az elmetszett torokkal és késszúrások szabdalta testtel megtalált Suzanne Tamim története már önmagában is sokkoló.
Az, hogy a ragyogó zöld szeméért is csodált 30 éves énekesnõ véres drámája Egyiptom legfelsõbb köreiig - magáig a kormányig vezet, ha lehet még tovább növelte a brutális gyilkosság keltette izgalmat - jelentette az AP amerikai hírügynökség tudósítója, hozzátéve azt is: ezidáig úgy tûnt: az afrikai ország milliárdos üzletemberei és politikusai a törvény felett állnak. Emellett ha nem is elfogadott, de mindenképp megszokott a térségben az a jelenség, hogy tehetõs üzletemberek színésznõkkel, énekesnõkkel illetve hastáncosnõkkel múlatják az idejüket. Így az embereket elsõsorban nem az lepte meg, hogy az ingatlanmágnás Hisam Talaat Musztafa - aki a hatóságok szerint egykor Tamim szeretõje volt - kapcsolatba hozható az énekesnõ meggyilkolásának ügyével, hanem az, hogy egyáltalán letartóztatták a dúsgazdag férfit.

Mikor Musztafa neve elõször felmerült az üggyel kapcsolatban, a férfi nem csupán tagadta a vádakat, hanem úgy vélekedett, hogy az efféle, "média kreálta pletykák" ártanak a gazdaságnak. A milliárdos hihetetlen befolyását jelzi, hogy a kormány azonnal betiltotta a gyilkossággal foglalkozó híradásokat.

A férfi, aki Egyiptom leggazdagabb emberei közé tartozik, több luxushotelt és felkapott partszakaszt is a magáénak tudhat, valamint a fõvárost övezõ luxuslakópark egyik fõ építtetõje. Az óriási vagyonát az utóbbi tíz évben szerzõ üzletember magasrangú kormánytisztviselõ is, a felsõház tagja, aki baráti viszonyt ápol a 80 éves Hoszni Mubarak elnök fiával és valószínû utódjával, Gamallal.

A milliárdost az AP szerint az ügyészség azzal vádolja, hogy õ bérelte fel az énekesnõ meggyilkolásáért felelõs Mohszen esz-Szukkarit, az állambiztonsági szolgálat egykori ügynökét, aki egy idõben a Musztafa tulajdonában lévõ kairói Four Seasons (Négy Évszak) hotel alkalmazottja volt.

Barátai elmondták: a popsztár azért utazott nyáron Dubajba, hogy szakítson a házas Musztafával. A nyomozók szerint Szukkari hamis igazolvány segítségével jutott be július 28. reggelén Tamim jachtkikötõre nézõ lakosztályába, ahol halálra késelte áldozatát. Egy közeli szemetesbõl elõkerült az overálja és baseballsapkája, amelyrõl DNS mintát vettek. Szukkari a rendõrség szerint az épület biztonsági kamerája által rögzített felvételen is felismerhetõ. Az ügyben nyomozó rendõrök elmondták: a gyilkosnak 12 percébe került, hogy bejusson az épületbe, megölje áldozatát, majd távozzon.

A rendõrség figyelme azt követõen fordult a milliárdos felé, hogy augusztus 6-án letartóztatták Szukkarit, aki felvette és megõrizte a Musztafával folytatott telefonbeszélgetéseit. Ezek a vád szerint egyértelmûen bizonyítják, hogy az ingatlanmogul pénzt ajánlott a gyilkosnak, volt szeretõje meggyilkolásáért. Az ügyészség azt állítja: a mágnás vízumokkal és repülõjegyekkel segítette a volt titkosszolgát, aki elõbb Londonba, majd Dubajba követte leendõ áldozatát. A Szukkari által rögzített hangfelvétel szerint már a brit fõvárosban végeznie kellett volna az énekesnõvel, de ott nem sikerült végrehajtania a gyilkosságot, ezért ment utána tovább Dubajba.

Az ügy kínosan érinti a konzervatív muszlimok által eddig is igazi bûntanyaként számon tartott Dubajt, amely mostanában mindent megtesz azért, hogy javítson hírnevén: ezért indított a kormány látványos támadást a korrupció és a strandot lenge öltözékben használó turisták ellen.

Egyiptomban sokan mélyülõ ellenszenvvel viseltetnek a kormányt uraló, a korábbi - fõként katonai - elitet háttérbe szorító újgazdag üzletemberek iránt, akik közül sokan tartanak színésznõket és énekesnõket afféle "magánprostituáltként". Ezeket az ellenérzéseket erõsítik az olyan ügyek, mint egy komphajóvállalat milliomos tulajdonosáé: az idei tárgyaláson a bíróság felmentette a férfit a gondatlanságból elkövetett emberölés vádja alól, miután 2005-ben egyik hajója elsüllyedt, 1000 ember halálát okozva.

Többen úgy vélik, hogy az érinthetetlennek hitt milliárdos letartóztatása Dubaj nyomásának köszönhetõ. Mások úgy gondolják, hogy a Musztafa ellen indított eljárás az üzletemberekbõl álló új- és a katonai vezetõkbõl álló régi elit közti széthúzást jelzi. Egyes vélekedések szerint a kormány a férfi letartóztatásával azt kívánja jelezni, hogy a 80 milliós népességû Egyiptomban senki sem áll a törvények fölött.