2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Öreg hüllõ nem vén hüllõ - 111 évesen adta párzásra a fejét

Öreg hüllõ nem vén hüllõ - 111 évesen adta párzásra a fejét
Meddig élnek a hüllõk? Mikorra válnak ivaréretté?

Wellington - "Családot alapított" 111 éves korában egy tuatara - jelentette be az örömhírt szerdán a különleges állatnak otthont adó új-zélandi múzeum.

A szigetországban õshonos hüllõfaj a tudósok szerint a több mint kétszáz millió évvel ezelõtt élt dinoszauruszok utolsó leszármazottai közé tartozik, s a felemásgyíkok (Sphenodontia) rendjébe sorolják.
Henry, a tuatara 1970 óta él az Új-Zéland déli szigetén található Southland Múzeum különlegesen kialakított részében. Az elmúlt évtizedek alatt semmiféle hajlandóságot nem mutatott a szexre, de azt követõen, hogy a közelmúltban eltávolítottak egy rákos daganatot a nemi szervérõl, rögtön összemelegedett Mildreddel, a nála jó negyven évvel fiatalabb (70-80 éves) tuataralánnyal.

A nászból július közepén 12 tojás született - újságolta a múzeum illetékese.

Henry most három nõstény tuatarával él együtt, és ha minden jól megy, jövõ márciusban ismét rászánja magát az utódnemzésre.

"Ezeknél a fickóknál évekig tarthat az elõjáték. Türelmesnek kell lennünk" - magyarázta az állatok gondozója.

A kifejlett tuatara 20 éves korára válik nemileg éretté.

Új-Zélandon mintegy 50 ezer példányt tartanak számon az élõ kövületnek is tekintett tuatarából. A gyíkszerû, zöldesbarna lény úgy 60-80 centiméteres hosszúságúra nõ meg.