2024.03.29. - Auguszta

Sportolók ajánlották fel agyukat egy kutatóprogramhoz

Sportolók ajánlották fel agyukat egy kutatóprogramhoz
Tizenhat amerikai sportember ajánlotta fel agyát egy olyan vizsgálat céljára, amely az agyrázkódás hosszú távú egészségkárosító hatásait kutatja.

"Szeretnénk, ha az emberek komolyan vennék az agyrázkódást. Vagyis jöjjenek le a pályáról, ha bekövetkezik, és keressük meg a módját, amivel megvédhetjük õket" - magyarázta szerdán Chris Nowinski volt pankrátor, a Harvard amerikaifutball-csapatának egykori játékosa, akinek intézete a bostoni orvostudományi egyetemmel karöltve vágott bele a kutatásba.
A Nowinski által alapított Sports Legacy Institute regisztrálja a programba jelentkezõ sportolók neveit. A tizenhat jelentkezõ sportoló, akik közül hatan voltak egykor az észak-amerikai profi amerikaifutball-liga (NFL) játékosai, abba egyeztek bele, hogy agyukat a haláluk után a kutatóprogram vizsgálhassa.

Az adományozók egyike, a 35 esztendõs Ted Johnson volt futballsztár 2002-05-ig többször agyrázkódást szenvedett. Ideggyógyászai szerint ez okozza állandósult emlékezetzavarát és depresszióját.

"Nem vagyok bosszúszomjas. Nem próbálom a sírból kikelve elkapni a ligát. De minden orvos szégyellheti magát, aki nem hozza kapcsolatba az agyrázkódást a tartós egészségkárosodással" - mondta a New England Patriots egykori játékosa a The New York Timesnak adott nyilatkozatában.

Nowinski szerint az utóbbi három évben nagy elõrelépés történt a téma kezelésében: míg korábban az edzõk hallani sem akartak arról, hogy a sportolókat felvilágosítsák az agyrázkódás hatásairól, mert attól tartottak, hogy ez elijeszti a tanítványokat, manapság a New Hampshire-i gyermek futballcsapatok vezetõ edzõi mind kapnak ilyen irányú oktatást. Mivel megértették az agyrázkódás veszélyeit, segíteni tudnak a gyerekeknek.

Az NFL saját tanulmányt készíttet az agyrázkódás hatásáról, szóvivõjük 2010-re ígérte az eredmények publikálását.