2024.04.16. - Csongor

A Népszabadság összeállította az idén is a 150 leggazdagabb magyar vállalkozó listáját

A Népszabadság összeállította az idén is a 150 leggazdagabb magyar vállalkozó listáját
Demján nemsemmi: 40 milliárd egy év alatt.

Lehetünk becsületes munka révén mi is milliárdosok? Vagy elõtte el kell csenni ezt - azt?

Micsoda gazdagság! A Népszabadság kiadványából kiderül, ki a 150 leggazdagabb magyar, mennyivel gyarapodtak az elmúlt évben, s hogy mivel foglalkoznak.

A lakosság nagyobbik része eközben éhezik, utcára kerül. Minek ez a nagy tõkekoncentráció?
A leggazdagabb. Demján Sándor vagyona eléri a 300 milliárd forintot: ez 40 milliárddal több, mint tavaly volt. A számok még a pénzügyi válság elõtti állapotot tükrözik: a történteken a vállalkozó is milliárdokat bukott.

Ez már igazán nagy tõke! Kétezernégyszáz-negyvenmilliárd forint, vagyis a hazai össztermék egytizede koncentrálódik a magyar szupergazdagok kezében a Népszabadság tegnap megjelent top 150-es kiadványa szerint. Milliárdosaink nem tétlenkedtek, egy év alatt összességében 420 milliárddal gyarapították korábban sem szerény vagyonukat. A legkisebb összeg, amellyel még be lehetett kerülni a top 150-be, 3,4 milliárd forint: az alsó határ 400 millióval emelkedett tavaly óta.

Így készült a lista

– Újságíróink a cikkeket írták, viszont profi közgazdászok vadásztak az üzleti információkra, bújták a vállalati értesítõket, kutatták a hozzáférhetõ cégadatokat. A vagyont természetesen nem készpénzben kell elképzelni, ezek inkább vállalati tulajdonrészek, értékpapírok, ingatlanok, beruházások – tudtuk meg a kötet szerkesztõjétõl, Issekutz Erzsébettõl, aki hozzátette: esetenként csak becsülni lehet valakinek a vagyonát, hiszen még maga sem tudja pontosan, hogy egy-egy ingatlanának mekkora a piaci értéke.

– Milliárdosaink általában kedves, közvetlen emberek, tudomásul veszik, hogy a kötetünkben szerepelnek. Persze minden évben akad 3-4 olyan ember, akinek ügyvédje fenyegetõzik, mert nem akarja nevét látni a top 150-ben. Volt, aki szó szerint az egy évvel korábbi nyilatkozatát küldte el. Szerencsére perig azért még nem jutottunk el. Ha a benyomásomat kérdezi, milliárdosaink élvezik, hogy gazdagok, s szeretik gyarapítani vagyonukat. Fényûzõ házakban élnek, luxusautókon járnak, divat jachtot is vásárolni, ám mégsem mondanám hivalkodónak õket. Kilós arany nyaklánccal, zsebbõl kikandikáló bankjegyköteggel senkinél sem találkoztunk – árulta el a szerkesztõ.

Idén is az ismert beruházó, Demján Sándor, a TriGránit vezére vezeti az abszolút listát. A tavalyi 260 milliárd után idén kereken 300 milliárdra taksálták vagyonát. Az üzletember vélhetõen jövõre sem fog éhezni, jelenleg Európa tíz országában mintegy 500 milliárd forint értékû ingatlanfejlesztésben érdekelt, s ennek négyszerese az, amely elõkészítés alatt áll. Demján igazi mecénás, a Prima Primissima díj létrehozója. Napjainkban alapítványán keresztül 2500 nappali tagozatos egyetemista vehet fel havi 20 ezer forintos ösztöndíjat, s további 7500 óvodás, iskolás 8 milliárdos programjának kedvezményeit élvezi. Vagyona 90 százalékát a magyar kultúra és a tanulni vágyó fiatalok támogatására hagyja.

Azonnal az élmezõnybe

Összesen 29 új név olvasható az idei listán. Vannak, akik a hátsó régiókban épphogy kiszorították a kevésbé sikeres régieket, de akad olyan is, aki egybõl az élmezõnybe „verekedte” be magát.

Kovács Bence János neve idén nyáron tûnt fel elõször a magyar sajtóban, s máris a lista 10. helyén bukkant fel 50 milliárd forintra becsült vagyonával.

A Valenciában letelepedett vállalkozó spanyol ingatlanfejlesztési piacokon alapozta meg vagyonát, de idén már tucatnyi magyar beruházásban is szerepet vállalt.

Csányi Sándor

Csányi Sándornak, az OTP Bank vezérének második helyét nem veszélyeztette senki: a lista összeállítása idején kereken tízmilliárddal, 210 milliárdra nõtt idén a vagyona.

Csányi a pénzintézeti befektetései mellett az élelmiszeriparban is otthonosan mozog, tulajdonában van a Dél-hús, a Pick, a SoleMizo, valamint a 2,5 milliárd forint értékre becsült villányi Csányi Pincészet is. Kétmilliárd forintos alapítványa több szegény, de tehetséges gyermek taníttatásában segít.

Bige László Tibor

Bige László Tibor vagyona fejlõdött a leglátványosabban, idén elõször fel is került a dobogóra. A vegyipari mágnás, a Bige Holding a hazai mûtrágyagyártás kétharmadát tartja kézben. Tavaly „szerény” 45 milliárd felett rendelkezett, ám egy év alatt ezt 34 milliárddal fejelte meg, így most már 79 milliárdot tudhat magáénak.

A vállalkozó támogatja a kultúrát, az egészségügyet és a sportot. Milliókat költ a veszprémi Pannon Egyetemre, a várpalotai vegyipari múzeumra és az ottani kórházra. Szabolcsban minden évben a nevével fémjelzett teniszkupát rendeznek.

Gyurcsány Ferenc majdnem kiszorult

Gyurcsány Ferenc kormányfõ magánvagyona a felmérés szerint 4,9 milliárd forint. Az Altus befektetési cég tulajdonosa hat éve még a top 150 listájának ötvenedik helyét, de sokan leelõzték: vagyona idén már csak a lista 120. helyére elegendõ.

A gyengébb nem milliárdjai

A listán bizony meglehetõsen alárendelt szerep jutott a gyengébb nemnek. Mindössze öt hölgyet találunk az elsõ 150-ben. A legígéretesebb vagyongyarapodás Kósa Erika nevéhez, pontosabban pénzügyi tanácsadó cégéhez köthetõ, 34,4 milliárd forintot tudhat magáénak. Schmidt Mária öröksége után állandó szereplõje a listának, vagyona 7,9 milliárd, némiképp csökkent tavalyhoz képest.

Szilvássy Csilla a vegyiparban próbált szerencsét, vagyona mára 4,5 milliárd forint, Pataki Ági filmproducer férjével együtt 3,5 milliárdra tett szert. Derry Márta szállodatulajdonos 3,4 milliárdnyi vagyon felett õrködik.