2024.04.25. - Márk

Leslie Howard titkosügynök volt?

Leslie Howard titkosügynök volt?
Leslie Howard, a magyar származású, legendás angol színész az angol titkos szolgálat ügynöke volt, méghozzá nem akármilyen: Winston Churchill vele üzente meg Francisco Franco tábornoknak, hogy Spanyolország maradjon ki a második világháborúból.

A színésznek, aki olyan klasszikusokban szerepelt, mint az Elfújta a szél, az Intermezzo vagy a Modern Pimpernel, ez lett a veszte.

Ez a legújabb elmélet 1943. június 1-én bekövetkezett haláláról.

José Rey-Ximena spanyol történész Conchita Montenegro színésznõ elmondása nyomán rekonstruálta az esetet.

A nõt annak idején a spanyol Greta Garbónak tartották, és intim kapcsolata volt Howarddal, majd feleségül ment a Franco vezette Falange nemzetközi kapcsolatokért felelõs vezetõjéhez. Ez ideális helyzetet teremtett a színész számára az üzenet eljuttatásához.

Howard egy hónapig tartózkodott az ibériai félszigeten, találkozott Francóval, hivatalosan egy Kolumbuszról szóló spanyol filmbeli szerep miatt, valójában titkos diplomáciai feladatot teljesített - írta a Corriere della Sera címû olasz napilap.

1943. június 1-én Lisszabonban szállt fel az Angliába tartó BOAC 777-es járatára. Három órával a felszállás után azonban a 13 utast és a négy fõs személyzetet szállító repülõt körülvette egy német Junker vadászgépekbõl álló raj. A támadást a BOAC utasai közül senki sem élte túl.

Miért támadták meg a nácik az angol gépet, amikor a Spanyolországból, Portugáliából induló polgári gépek többé-kevésbé háborítatlanul repülhettek a háború alatt? Berlinben talán azt hitték, hogy Churchill is rajta van. A színészt ugyanis elkísérte a brit miniszterelnökre feltûnõen hasonlító menedzsere is. A másik feltételezés, hogy a németek meg akarták büntetni Howardot olyan propagandafilmjeiért, mint a Modern Pimpernel. Amikor nyilvánosságra került, hogy õ is rajta volt a gépen, Joseph Goebbels náci propagandaminiszter lapja, a Der Angriff Pimpernel Howard megtette utolsó útját címmel írt róla.

A történet epilógusa: 1943. június 2-án az ausztrál légierõ egy gépet küldött a szerencsétlenség színhelyére, a Biscayai-öbölbe a túlélõk keresésére. Ugyanaz a Junker-raj támadta meg ezt a gépet is, de ez páncélozott volt és felszerelték két nagy hatóerejû géppuskával. Így védeni tudta magát és hat Junker lelövésével bosszút is állt Howard és társai haláláért.