2024.04.19. - Emma

Röntgenkészülék ragasztószalagból

Röntgenkészülék ragasztószalagból
Veszélyes lehet ez ránk?

Washington - Az egyszerû ragasztószalagból röntgensugarakat elõcsalogató módszert fejlesztettek ki amerikai tudósok. Az eljárás révén a közönséges cellux megmutatja a tárgyak belsejét.

A Nature legújabb számában megjelent beszámoló szerint az elgondolás a harmincas évekbõl származik, és egy fénytani sajátosság az alapja.
A jelenség neve tribolumineszcencia, vagyis dörzsölés, csiszolás hatására történõ fénykibocsátás.

Miközben a szalagot lefejtik a tekercsrõl, a súrlódás hatására energia szabadul fel apró villámoknak tûnõ, látható fénysugár és láthatatlan röntgensugár formájában. Sok gyerek szokott ilyesmivel játszani elbújva a sötétben, a Kaliforniai Egyetem kutatói pedig egy egész ragasztószalag-hántó berendezést fejlesztettek ki, amely légmentes környezetben húzza a szalagot. Az így generált röntgensugár átvilágítja a kutatók kezét, ha a készülék elé teszik - áll az amerikai tudományos folyóirat cikkében.

"A ragasztószalagnak vákuumban kell lennie, a kéz maradhat kívül" - mondta Carlos Camara, a berendezés egyik fejlesztõje. "Ha az irodai asztalon heverõ ragasztószalagot tekerjük, akkor csak látható fényt kapunk, röntgensugarat nem" - tette hozzá. Ez azért van így, mert a levegõben terjengõ gázok lelassítják a sugárzást keltõ elektronokat.

"Általánosságban a röntgensugár úgy jön létre, hogy elektronok haladnak nagy gyorsasággal, aztán valami hirtelen megállítja õket. Ebben az esetben a ragasztószalag egyik oldaláról haladnak a másik felé, miközben fejtjük szét a szalagot" - mondta Camara.

A kutatók szerint az eljárással nukleáris fúzió is elõidézhetõ. Ehhez az kell, hogy nagyjából tízszer annyi energia szabaduljon fel, mint a kísérletek során. "Energia kérdése az egész. Röntgensugarat már tudunk kelteni az eljárással, és ha mindezt megtízszereznénk, akkor nukleáris fúzió is létrejöhet" - mondta a kaliforniai tudós, aki szerint azonban többletenergia így sem keletkezne.

"Nukleáris fúziót elõállítani laboratóriumi körülmények között nem nehéz. A nehéz a magfúziós energiatermelés, vagyis az, hogy többletenergiát nyerjünk ki a folyamatból" - mondta Carlos Camara.