2024.04.25. - Márk

Megérkezett a segély az öngyilkos német milliárdos cégeihez

Megérkezett a segély az öngyilkos német milliárdos cégeihez
Megmentették az öngyilkosságot elkövetett Adolf Merckle német milliárdos cégeit két nappal azután, hogy a férfi vonat alá vetette magát és meghalt. A 74 éves Merckle tavaly õsszel kezdett részvényspekulációba, számításai azonban nem jöttek be.

Áthidaló hitelhez jutottak szerdán a súlyos pénzügyi zavarba került Adolf Merckle német milliárdos cégei, a segély azonban késõn érkezett. Szerdára ugyanis minden kétséget kizáróan bizonyossá vált, hogy Németország egyik leggazdagabb embere két nappal korábban - a vonat elé vetve magát - öngyilkosságot követett el.

A 74 éves, dúsgazdag Merckle felett tavaly õsszel csaptak össze a hullámok. Az üzletember októberben olyan részvényspekulációba kezdett, amelynek következtében befektetési társasága, a VEM GmbH csaknem 400 millió eurós veszteségre tett szert. Merckle a Volkswagen részvények árának esésére játszott, ehelyett azonban jelentõsen megugrott az autógyártó cég részvényárfolyama.

A dúsgazdag befektetõ utána egy több bankból álló konzorciumhoz fordult áthidaló hitelért, de cserébe fel kellett ajánlania három legnagyobb vállalata, a HeidelbergCement, a gyógyszergyártó RatioPharm és a gyógyszerkereskedelmi Phoenix cég többségi részesedését.

A három közül egyébként a világ egyik legnagyobb cementgyárának számító HeidelbergCement magyar érdekeltséggel is rendelkezik, ötven százalékos tulajdonosa ugyanis a Duna-Dráva Cement Kft.-nek, azaz a váci és a beremendi cementmûnek.

Az összesen 30 bankból álló konzorcium szerdán hozta meg döntését, mégpedig rendkívül szigorú feltételek mellett. Ezeknek megfelelõen jelentõsen korlátozták a család befolyását Adolf Merckle korábbi vállalataira, és határozatot hoztak arról, hogy a családnak el kell adnia a RatioPharm gyógyszergyártó céget.

Az öngyilkosságot szerdán Merckle családja ismételten megerõsítette. A közlemény szerint Adolf Merckle képtelen volt megemészteni a "birodalom veszteségeit", ezért vetett véget életének. Egyes értesülések szerint Merckle azután szánta el magát az öngyilkosságra, hogy elõzõleg még aláírta a bankokkal létrejött megállapodást. Hozzátartozói szerint döntésében közrejátszott az elkeseredés amiatt, hogy az egyezmény miatt elvesztette az ellenõrzést cégei felett. Az elmúlt hetekben például hevesen harcolt a RatioPharm eladása ellen.

Banki források szerint a RatioPharm eladásából származó pénzt mindenekelõtt a 100 ezer alkalmazottat foglalkoztató, korábbi Merckle-birodalom pénzügyi helyzetének javítására akarják fordítani. Az elmúlt hónapokban elsõsorban a HeidelbergCementet érintették a nehézségek.

A volt milliárdos befektetési cégének, VEM GmbH-nak a közleménye szerint a közeli jövõben konkrét szanálási tervet dolgoznak ki a Merckle-vállalatok - szám szerint több mint 100 - megmentésére.

Az alkalmazottak körében amúgy rendkívül népszerû Merckle öngyilkossága megrázta Németországot, különösen szülõvárosát, az Ulm melletti Blaubeurent. A város vezetõi megrendülésüknek adtak hangot amiatt, hogy a pénzügyi válság, illetve annak következményei "térdre kényszerítették" a tekintélyes milliárdost, aki egyébként szerte az országban számos egyetemi, illetve múzeumi kutatási projekt támogatója volt.