2024.05.13. - Szervác, Imola

Nyelvével lát egy megvakult brit katona

Egy kísérleti stádiumban levõ készüléknek köszönhetõen a nyelvével képes újra "látni" egy iraki gránátrobbanásban megvakult brit katona.
A 24 éves Craig Lundberg tud olvasni, látja a tárgyak formáját és képes segítség nélkül járni az Egyesült Államokban kifejlesztett szerkezettel, pedig teljesen megvakult, miután eltalálta egy vállról indítható gránát, amikor 2007-ben az iraki Bászrában szolgált.

Lundberget a brit védelmi minisztérium választotta ki arra a feladatra, hogy Nagy-Britanniában elsõként tesztelje a BrainPortnak elnevezett eszközt, amely a képeket elektromos impulzusok sorozataivá alakítja át, és a jeleket a nyelven keresztül továbbítja. Az impulzusok keltette "csípések" különbözõ erõsségét értelmezi úgy, hogy használója megfelelõ gyakorlás után le tudja fordítani az üzeneteket, vagyis gondolatban meg tudja jeleníteni környezetét és képes helyváltoztatásra, kikerülve az akadályokat.

A készülék egy napszemüvegre erõsített, parányi digitális kamerát foglal magában, és az egész össze van kapcsolva egy kis mûanyag érzékelõlappal, amelyet a használó a nyelvére helyez az impulzusok elemzéséhez. Ha az impulzusok erõsek, fehér képelemeket kapunk, ha nincs inger, fekete képelemeket, és ha az inger közepes erõsségû, különbözõ szürke árnyalatú képelemeket.

"Olyan érzés, mintha egy kilencvoltos elemet nyalogatnék vagy robbanócukorkát ennék" - magyarázza a kísérleti alany. "A kamera elküldi a jeleket a nyalókába, majd a nyelvbe. Ezután megállapítjuk, hogy ezek mit jelentenek és lefordíthatjuk formákká. Megkapjuk a tárgyak körvonalait és alakját fekete-fehérben, vagyis kétdimenziós kép jelenik meg a nyelvünkön - az egész egy kicsit olyan, mintha hangyák csipkednének."

"Ez csak egy egyszerû prototípus, de hatalmas a benne rejlõ lehetõség, hogy megváltoztassa az életemet", és elõmozdítsa új készülékek kifejlesztését a vakok számára - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a BrainPort használata óta képes elsõ próbálkozásra megfogni tárgyakat a korábbi ügyetlenkedések nélkül. Mindezek ellenére nem akar megválni szeretett vakvezetõ kutyájától, Hugótól, mert - mint kifejtette - a BrainPort csak egy másik eszköz arra, hogy megkönnyítse a mozgását, de nem csodaszer a fogyatékosságára.

Gale Pollock amerikai vezérõrnagy, a készüléket kifejlesztõ amerikai kutatóközpont vezetõje a brit védelmi minisztériumban a BrainPortot bemutatva elmondta, hogy a készülék jelenleg 400 ponton küld információt a nyelven keresztül, de a tervezõk ezt 4000 pontra akarják bõvíteni, ami ugrásszerûen javítana a képminõségen. A készülék további hiányossága, hogy használója nem tud sem enni, sem beszélni, ezért a fejlesztõk bíznak abban, hogy sikerül megalkotniuk egy kisebb eszközt, amelyet tartósan a fogak mögé vagy a szájpadlásra lehetne erõsíteni - írta a The Daily Telegraph címû brit lap internetes kiadásában.

A londoni védelmi minisztérium azért is vizsgálja a BrainPort hatékonyságát, mert igyekszik feltárni, hogy milyen segítséget nyújthat a külföldi hadszíntereken szemsérülést szenvedett katonáknak. A tárca adatai szerint 62 brit katonának sérült meg a szeme, 15 közülük egy vagy mindkét szemére megvakult, 2004 júliusa és 2008 júliusa között Afganisztánban, a Herrick hadmûveletben, és "ötnél kevesebb" katona vesztette el szeme világát Irakban, a Telic hadmûvelet alatt - olvasható az újság honlapján.