A megvizsgált gyerekek részét képezik annak a mintegy 3700 tavaly feljegyezett mikrokefáliás (kóros kisfejűség) esetnek Brazíliában, amelyet összefüggésbe hoznak az egyiptomi csipőszúnyog terjesztette zikavírus terjedésével Latin-Amerika országaiban.
Ez a ritka betegség ugrásszerűen megnőtt, ám a szakemberek még nem tudták teljeséggel bizonyítani, hogy a zikavírus számlájára írható. A kóros kisfejűség a gyermek fejlődését végigkíséri, komoly tanulási nehézségeket, motorikus funkcióik károsodását okozza.
A recifei központ orvosai vizsgálják a gyermekek látását és hallását, hogy megállapítsák az esetleges károsodás mértékét, mielőtt megkezdik a gyermekek agystimulációs terápiáját.
Ventura elmondta, a kicsinyeknek szükségük van a terápiára, hogy serkentsék látásukat életük első három-hat hónapjában, különben soha nem fog javulni látásuk.
Ventura és csoportja a The Lancet című brit orvosi hetilapban hívta fel az orvosok figyelmét a kórós kisfejűségben szenvedő brazil csecsemők körében tapasztalt látáskárosodásra.
Az Egészségügyi Szervezet (WHO) csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a zikavírus robbanásszerűen terjed az amerikai kontinensen, és legalább négymillió embert fertőzhet meg.